Hidrokarbon ve Karbohidrat Arasındaki Fark Nedir?

Hidrokarbonlar ve karbohidratlar, kulağa benzer telaffuzlar gibi gelse de birbirinden tamamen farklı olan organik biyokimyasal bileşiklerdir. Hidrokarbonlar yalnızca karbon (C) ve hidrojenden (H) oluşan bileşiklerdir. Yapılarında başka bir element bulunmaz. En küçük hidrokarbon bataklık gazı olarak bilinen metan gazıdır. İşlenmiş petrol ürünlerinden oktan, motorlu araç yakıtı olarak kullanılan benzinin bir bileşenidir. Daha doğrusu, benzinde bulunan hekzadekan gibi yüksek karbon sayılı moleküller petrole uygulanan özel bir rafinasyon işlemiyle oktan bileşiklerine ayrılır. Böylece benzinin ve dolayısı ile petrolün verimliliği artar. Özetle hidrokarbonlar endüstriyel amaçla kullanılan ve genelde ısı enerjisi üretimi veya üretilen ısı enerjisinin hareket enerjisi amacıyla kullanıldığı bileşiklerdir.

Karbohidratlar ise C, H ve oksijenden (O) oluşan bileşiklerdir. En küçükleri üç karbonlu karbonil grubu olarak aldehit taşıyan gliseraldehit ve karbonil grubu olarak keton taşıyan dihidroksiasetondur. En çok bilinen altı karbonlu karbohidratlar glukoz, fruktozdur, mannoz ve galaktozdur. Bunlar birbirleriyle farklı şekillerle birleşerek sakkaroz, laktoz gibi disakkaritleri ve polimerleri olan nişasta, glikojen, sellüloz, kitin gibi bileşikleri oluştururlar. Organizmalar metabolizmalarında enerji elde etmek için karbohidratları kullanırlar.

Hidrokarbonlar milyonlarca yıl öncesinde yaşayıp, iklim ve fiziki dünya koşullarının ani olarak değişmesi sonucunda ölen ve toprak altındaki yer yüzüne yakın katmanlarda sıkışıp kalan devasal bitkiler ve hayvansal organizmaların artık ürünleri sonucunda oluşurken; karbohidratlar, bitkilerin güneş ışınlarını fotosentezde kullanıp oksijenle birleştirmeleri sonucunda oluşur.

İki bileşik de yakıt kaynağıdır, ancak hidrokarbonlar insanlar tarafından ısı, ışık, hareket enerjisi elde etmek amaçlı olarak kullanılırken, karbohidratlar canlılar tarafından enerji depo ve taşınım şekli olarak kullanılır ve hücre mitokondrilerinde ATP (adenozin trifosfat) molekülüne aktarımı yapılarak gerekli hücresel enerji reaksiyonlarında kullanılır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s